Iata un articol articol din seria: am raspuns suficient pe Facebook ca sa il transform in articol.
Ca localnic (care sta in zona), mare mi-e mirare cand aud lumea (pe Facebook dar nu numai) ca vai, nu mai exista Piata Catedralei.
Ba, mai exista. Dar nu in aer liber. Desi o sa revin si cu partea asta mai jos.
Asa ca, hai sa povestem din perspectiva cuiva care sta in zona.
O mica trecere in revista a …timpului
Intr-adevarat, Piata Catedralei – cea din fata Catedralei Ortodoxe si care functiona in aer liber plus hala – nu mai exista. A fost inchisa in noimebrie 2022.
Dar in perioada 2018-2020, chiar langa Turnul de Apa (pe strada Ioan Rusu Sirianu) a fost construita o cladire cu destinatie exclusiv de piata agroalimentara.
Cand s-a inchis piata in aer liber, o parte din comercianti au migrat , intr-adevar, spre Piata Mihai Viteazul, dar o buna parte au ales sa ramana in noua cladire a pietei.
Astazi (n.a 2026) Piata Mare functioneaza in acelasi loc. In curte / parcare veti gasi cativa comercianti, iar ceilalti sunt in interior, la parter. Paine, legume, fructe…si altele. Separat, sunt spatii special destinate celor care vand carne, lactate, etc.
La etaj functioneaza / functiona un restaurant de tip fast food. Desi cand s-a deschis piata sus erau tot legume si fructe.
Cum ajungem la Piata Mare
Daca tot am fost azi (n.a sambata) la piata, am decis sa va iau cu mine. Trecem prin (reamenajata) Piata Catedralei, spre Turnul de Apa, pe strada Ion Rusu Sirianu.

La coltul cu CSS Gloria Arad, veti vedea acest panou si continuati sa mergeti inainte (spre Turnul de Apa).

Iar pe cladire veti vedea scrisul. Faceti dreapta si ati ajuns la piata.

Mai multe poze din piata (parter, zona de legume si fructe).
Sigur ca oferta e mai mica decat in Piata Mihai Viteazul, dar si preturile sunt mai mici. Iar daca te imprietesti cu cei care vind, vei afla repede ce sa cumperi, de unde sunt aduce si alte detalii pe care eu le consider folositoare.
Eu prefer sa ma duc la piata vinerea pana in ora 11 (daca pot) sau sambata (la fel). Daca chiar nu ajuns, atunci duminica dimneata. Dar atentie, duminica piata se inchide la ora 12 si multi comercianti nu vin.
Piata volanta
Da, exista! In plina vara, in Piata Catedralei (unde de obicei se pune scena si/sau tot felul de gherete cu mancare la evenimente), se pun acele gheretute roz pentru comercianti. Piata are loc doar in weekenduri si vei gasi aproape aceeasi oferta ca si in piata acoperita.
Din pacate nu am poze de anul trecut.







